Penkios dienos – penkios naudos

Šiaulių r. Kuršėnų lopšelio-darželio „Žiedelis“ penkių narių komanda lapkričio 12–17 dienomis dalyvavo “Erasmus+” programos projekto Nr. 2023-1-LT01-KA121-SCH-000126657 vykdomo mobilumo vizito – kursuose „Outdoor Pedagogical Teaching Methods for Kindergarten Educators“ („Lauko pedagoginio mokymo metodai darželių auklėtojams“) Antalijos mieste Turkijoje.

Penkių dienų trukmės mokymai vyko CEKDEV Tarptautinėje švietimo ir plėtros akademijoje, turinčioje didelę patirtį tarptautinio mokymo srityje, siūlančioje įvairius „Erasmus+“ personalo mobilumo kursus ir profesinio mokymo programas.

Penkios dienos – penkios naudos, o jei rimtai, naudų ženkliai daugiau. Mokymų dalyviai, dalyvaudami lauko pedagogikos kursuose sustiprino ugdymo praktikos, skaitmeninę ir įtraukties principui reikalingas kompetencijas. Kasdien į mokymų veiklų viršūnę buvo iškeliamos naudos vaikams. Veiklos lauke, įstaigos kiemo erdvėse ir už įstaigos ribų ugdo vaikų kūrybiškumą, skatina tyrinėti natūralią aplinką, padeda pajusti atradimo džiaugsmą, stiprina vaikų fizinę ir psichinę sveikatą… Pažinti supančią aplinką vaikai skatinami visais penkiais pojūčiais. Kaip gera, kai gali ne tik pamatyti ir paliesti, bet ir išgirsti, užuosti ar net paragauti.

Sakoma, kad patirtis be žinių yra geriau negu žinios be patirties. Bet be tam tikrų žinių siekti tikslo, suprasti patirties svarbą vaikų ugdymuisi taip pat sudėtinga. Tad mokymų vadovė ne tik suteikė žinių apie lauko pedagogiką, bet nuolat skatino besimokančiuosius atlikti praktines užduotis, kritiškai mąstyti, daryti išvadas. Patirtinės veiklos buvo organizuojamos akademijos kiemelyje, parke, muziejuose.

Buvo aplankytas žaislų muziejus, kuriame eksponuojama per pusantro tūkstančio žaislų iš Amerikos, Vokietijos, Turkijos, Japonijos ir kitų šalių.  Ekspozicijoje didžiausią dalį užima žaislai iš praeities, šiek tiek iš dabarties ir maža dalis modernių žaislų, kurie daugeliui simbolizuoja ateitį. Aplankytas „Antalijos automobilių muziejus“, kuriame eksponuojamos transporto priemonės, palikusios pėdsaką miesto ir šalies aviacijos, automobilių ir transporto sektoriuose, Turkijos politikoje ir Turkijos kine. Miniatiūrų muziejus leido mintimis aplankyti žymiausius Turkijos pastatus. Pedagogai ne šiaip vaikštinėjo ir grožėjosi vaizdais, bet atliko tam tikras užduotis: fiksavo duomenis, lygino, aptarė, ką panašaus galėtų pritaikyti ugdydami savo įstaigos vaikus Lietuvoje, kokias patirtis perteiks kolegoms.

Mokymų dalyviai, plėtodami skaitmeninę kompetenciją, susipažino su skaitmeninėmis programėlėmis, kuriomis iki šiol nesinaudojo. Viena jų – Actionbound patraukli ir vaikams, ir suaugusiems, kurią galima naudoti įvairiose veiklose, neformaliajame ugdyme, organizuojant laisvalaikį tiek lauke, tiek viduje.

Lietuvos pedagogai, siekdami stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą švietimo srityje, apsilankė privačiame Antalijos koledžo Konyaaltı miestelyje ir susitiko su generalinio direktoriaus pavaduotoja Sema Koruç. Susitikimo metu ne tik apžiūrėtos lauko ir vidaus aplinkos, bet ir diskutuota apie bendrus švietimo projektus, ateities bendradarbiavimą, skirtingas švietimo sistemas.

Penkių lopšelio-darželio „Žiedelis“ narių komanda penkias dienas dalyvavo mokymuose, kuriuose įvairius patyrimus išbandė per penkis pojūčius. Tik pats išbandęs ir išgyvenęs, savo patirtis gali perduoti ugdytiniams.

Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus ir tai nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija negali būti laikoma už  juos atsakinga“.

Jūratė Vileikienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal PUP,

Šiaulių r. Kuršėnų lopšelis-darželis „Žiedelis“